Kilnieji sukčiai
Apie projektą
“Kilnieji sukčiai” - interaktyvus pasakojimas apie japonų konsulo Čiunės Sugiharos ir Nyderlandų diplomato Jano Zwartendijko žygdarbius tarpukario Kaune gelbstint žydus.
Karas, Holokaustas, diplomatija - sudėtingos ir dažnai neįdomios temos jauniems žmonėms. Todėl kartu su rašytoja Agnė Žagrakalyte ir iliustratoriumi Kohyoh Ikeshita sukūrėme interaktyvų pasakojimą.
Skaitytojai galės rinktis ir taip lemti veikėjų likimus: sėkmę ar pražūtį. Pasakojimo metu mus lydės katinas Akio. Tarp daugybės pasakojimo herojų ryškiausi, žinoma, du:
Chiune Sugihara
1900–1986
Diplomatas, dirbęs Japonijos vicekonsulu tarpukario Lietuvoje. Padėjo išgelbėti 6000 žydų, dalindamas tranzitines vizas, kurioms išrašyti neturėjo leidimo.
Pasirinkdamas tai padaryti, Sugihara rizikavo savo karjera, savo šeimos gyvybėmis.
1985 m. Izraelis suteikė Sugiharai Pasaulio tautų teisuolio vardą.
Jan Zwartendijk
1896-1976
Olandijos verslininkas, diplomatas. Padėjo išsigelbėti daugiau nei 2132 žydams, dalindamas suklastotas vizas.
Zwartendijkas vadovavo „Philips Electric“ gamykloms Lietuvoje. 1940 m. , dieną prieš Sovietams okupuojant Lietuvą, paskirtas Nyderlandų garbės konsulu. Atbėgėliai Lenkijos žydai kreipėsi į Zwartendijką dėl vizos į Olandijos Indiją. Gavęs De Deckerio leidimą, Zwartendijkas sutiko padėti.
1997 m. Izraelis suteikė Zwartendijkui (po jo mirties) Pasaulio tautų teisuolio vardą.
Istorija apie Sugiharos ir Zwartendijko žygdarbius žinoma diplomatiniame ir kultūriniame sektoriuose. Tai ryškiausias diplomatinis tiltas tarp Lietuvos ir Japonijos. 2014 m. pirmą kartą vienintelis gyvas Sugiharos sūnus lankėsi Lietuvoje, ir grįžo dar 6 kartus. 2015 m. Japonijoje išleistas filmas „Persona Non Grata“, opera „Sempo Sugihara“ pristatyta Lietuvoje. 2017 m. Lietuvoje pradėta rengti „Sugiharos savaitė“. 2018 m. Kaune meno instaliaciją Zwartendijkui pagerbti atidarė Nyderlandų karalius, Lietuvos prezidentas ir Kauno meras. 2020 m. Kaune atidengta skulptūra Sugiharos garbei. Herojiški Sugiharos ir Zwartendijko poelgiai sujungia ne tik daugiau nei keturias šalis, bet ir visą už žmogaus teises ir laisvę tebesikaunantį pasaulį.
Ateityje planuojame išleisti šį kūrinį kitomis kalbomis bei pildyti naujais skyriais.
Agnė Žagrakalytė
Kohyoh Ikeshita
Sergej Grigorjev
Laima Mažeikaitė
VšĮ Kultūrinės ir organizacinės idėjos
Sugiharos muziejus
Oh! Musubi
Nuostabu.lt, Telesoftas
Lietuvos kultūros taryba, EU-Japan Fest